sestdiena, 2017. gada 28. janvāris

Galapagu salas

Galapagu salu īss apraksts, iguānas un bruņurupuči
Galapagu  pingvīni
Galapagu roņi
Galapagu albatrosi


Galapagu arhipelāgs - grupu salas Klusajā okeānā, kuras atrodas 1100 km uz ziemeļiem no Ekvadoras. Arhipelāgs sastāv no 19 salām un 42 vientuļām klintīm, kuru kopējais platums ir 8000 km2. Arhipelāga garums no dienvidiem līdz ziemeļiem sastāda aptuveni 300 km. Galapagu salas - vulkāniskas izcelsmes salas ar daudzajiem konusiem, kuri ir gan nodzisuši, gan aktīvi vulkāni, kuru augstums ir līdz 1707 m.
Salas pieder Ekvadorai.
Pirmā sala varētu būt izveidojusies pirms aptuveni 5-10 miljoniem gadu. Jaunākās salas, Isabela un Fernandina, joprojām veidojas.
Salas pirmie iedzīvotāji bija putni ,kas lidoja pār okeānu ,- fregaputni , flamingi u.c. Tie atrada mājvietu Galapagu salās ,kur tiem nebija dabisko ienaidnieku un konkurentu barības iegūšanai. Tikai nedaudzas sugas nokļuva tālākajās salās. Lielākā daļa apmetās tur uz dzīvi ,un dažos gadījumos no sākotnējām sugām attīstījās jaunas sugas.



1835. gadā, salu apmeklējuma laikā, redzētais ietekmēja Čārlzu Darvinu un darvinisma attīstību. Vietā, kur Čārlzs Darvins smēlās iedvesmu savai evolūcijas teorijai, tūristu skaits tiek regulēts jau sen – kopš 2007. gada, un regulācijas ir kļuvušas par dabisku normu. Katru ceļotāju vai tūristu grupu jāpavada vietējam gidam, līdz ar to, viņu skaits ir ierobežots.
Klimats
Ekvatoriāls, sauss. Salas apskalo augsta Peruanas straume. Gada vidējā temperatūra Galapagu salās ir +23оС. Ūdens temperatūra var svārstīties atkarībā no straumes un sezonas, temperatūra svārstās no +16оС līdz +24оС.

Flora un fauna
Izolēšanās (pastāvēšanas laikā salas nebija saistītas ar kontinentu) un unikāls salu mikroklimats kalpoja par unikālu Galapagu salās radušos dzīvnieku pasauli. Uz salas tiek attēlota gan tropu, gan antarktiskā flora un fauna: šeit  kaimiņos ir liānas un sūnas, tropiskie putni un antarktiskās kaijas, papagaiļi un Galapagu pingvīni, delfīni un roņi. Galapagu augu valsts sugu sastāvs nav viendabīgs, skaidri izdalās  trīs zonas. Tikai Galapagu salās var sastapt vislielākās peldošās ķirzakas – lielas jūras iguānas. Uz dažām salām var sastapt ari citas iguānas, kā arī Galapagu endemikas. Salās sastopami lieli Galapagu bruņurupuči, kuri sver no 130 līdz 300 kg. Galapagu ūdeņos dzīvo simtiem zivju sugu, jūras lauvas, ronīši, jūras bruņurupuči un delfīni. No haizivju veidiem šeit var sastapt Galapagu haizivi, haizivi- aukli, rifa haizivis. Āmurzivs haizivis šeit var sastapt 300-400 indivīdu lielu ganāmpulku. Galapagu salas – putnu paradīze, šeit dzīvo vairāk nekā 60 putnu sugu, un puse no tam – endemiku. Salu piekrastes klintīs ligzdo fregates, albatrosi, jūras kraukļi un citi jūras putni, kuri veido kolonijas. Galapagu pingvīnus var sastapt Izabellas un Bartolome salās, viņi ligzdojas alās un lavu dobumos. Santago un Floreanas salu lagūnās var sastapt flamingo.

Galapagu bruņurupuči
Vairāk nekā 200kg smagie dzīvnieki ir īsta šo salu ikona un neatņemama ekosistēmas daļa. Ne velti 1570.gadā flāmu kartogrāfs Ābrahams Orteliuss arhipelāgu nodēvēja par „Insulae de los Galopegos” jeb Bruņurupuču salām.

Milzu bruņurupuči dzīvo apmēram 150 gadus. Vien pirms dažiem gadiem uz labākiem medību laukiem pārcēlās 175 gadus vecā Heriete, kuru uz Austrāliju esot nogādājis pats Čārzls Darvins.
Jūras un zemes iguānas
Galapagu salās mītošās jūras iguānas ir pasaulē vienīgās jūras ķirzakas, kuras pārtiek no aļģēm un jūraszālēm. Apmēram metru garie rāpuļi ir lieliski peldētāji, tomēr mēdz arī saulītē sildīties uz sausiem vulkāniskās lavas iežiem. Izskata ziņā jūras iguānas atgādina aizvēsturiskus monstrus. Savukārt zemes iguānas līdzinās drakoniņiem un pārtiek no opuncijas lapām un augļiem.


Galapagu pingvīni

Arhipelāgā mīt vieni no vismazākajiem pingvīniem pasaulē, kuri ir visu apmeklētāju mīluļi. Tie ir vienīgie pingvīni, kas sastopami ziemeļos no ekvatora. Viņi pārtiek no auksto ūdeņu zivīm, piemēram, anšoviem, sardīnēm, makrelēm, kuras Galapagu salu tuvumā nokļūst, pateicoties aukstajai Humbolta straumei. Šie pingvīni mīt lavas iežu alās, ir monogāmi un pāri izvēlas tikai reizi dzīvē.

Galapagu roņi

Galapagu roņi ir mazākie no roņu populācijas pasaulē. Viņiem ir pelēcīgi brūns kažoks. Pieaugušas tēviņu sugas ir vidēji 1,5 m (4 pēdām 11) garas un 64 kg (141 mārciņas) smagas. Mātītes vidēji ir 1,2 m (3 pēdas 11 collas)garas un sver 28 kg.  Šie dzīvdzīvnieki pavada vairāk laika ārā no ūdens, nekā gandrīz jebkurā citi sugas brāļi. Vidēji 70% no sava laika tiek pavadīts uz sauszemes. Lielākā daļa roņu sugas pavada 50% no sava laika uz zemes un 50% ūdenī.
Purva roņi atšķiras no parastajiem  roņiem ar maziem ārējo ausu izmēriem un spēcīgām pakaļkājas pleznām. Tas dod viņiem papildus mobilitāti uz sauszemes un pieaudzis kotiks var pārvietoties ļoti ātri, pa pludmali. Tie izmanto arī savas priekšējos pleznas peldēšanai, bet īstie roņi izmantot savas pakaļkāju pleznas.
Galapagu kotiki dzīvo lielās kolonijās gar klinšu krastiem. Uz klinšu krastiem Galapagu salās, sešiem līdz desmit Galapagu kotiki var aizņem platību aptuveni 100 kvadrātmetru. Grupēšanās šādā veidā var būt lielā mērā atkarīga no piemērotu klinšu vietu retuma, bet tas arī ir ieguvums, jo mātītes ir vairāk aizsargātas no plēsēju uzbrukumiem vai uzmākšanās, kad uzturās lielās grupās.
Galapagu kotiks pārtiek galvenokārt no zivīm un galvkājiem. Tie ir īpaši gliemji, kas mājo okeāna ūdeņos ekvatora tuvumā. Roņi barojas relatīvi tuvu krastam un tuvu ūdens virsmai, bet ir redzams dziļumā 169 m (554 ft). Tie galvenokārt barojas naktī, jo viņu upurus ir daudz vieglāk noķert. Kaut Galapagu kotiks spēj nirt daudz lielākā dziļumā, tas galvenokārt izmanto īsas niršanas, starp 10 un 50 metriem, kur tas barojas ar dažādām zivīm un mazajiem kalmāriem.
Lai saglabātu spēju atdzist, roņi pārceļas uz plūdmaiņu baseiniem un saglabā slapjumu sevī. Mātītes iemāca šo termoregulācija stratēģiju saviem mazuļiem, vai jaundzimušajiem cietīs no pārkaršanas. Tas ir ļoti svarīgi šajos platuma grādos saglabāt iekšējo temperatūru līdz aptuveni 37,7 grādiem C, tāpēc šie roņi ir attīstījušās metodes, lai to paveiktu. Viņi izmanto savu vidi ēnā un ūdens dzesēšanu, un tiem  ir samazināts ķermeņa lielums, lai ātri atbrīvotu siltumu. Viņi arī svīst atkarībā no individuālās mitrināšanas. Daudz siltuma zudumu kontrolē iekšēji arī sirds un asinsvadu sistēma šajā asins plūsmā ir vērsta prom no sirds uz pleznām, vai uz sirdi no pleznām, atkarībā no tā, vai ir pārāk auksts vai pārāk silts.



Nelidojošie jūras kraukļi

Galapagu salās mītošie putni pārstāv vienīgo no 29 kraukļu sugām, kas nelido. To ķermeņi un spārni evolūcijas procesā ir piemērojušies barības meklēšanai zem ūdens, proti, spārni ir atrofējušies tiktāl, ka putni vairs nespēj palidot. Vidēji 3 kg smagie putni tiek uzskatīti par vissmagākajiem jūras kraukļiem pasaulē. Tie pārtiek no zušiem un astoņkājiem.


Āmurhaizivis

Īpatnā izskata dēļ āmurhaizivis ir visnotaļ populāras jūras radības, savukārt Galapagu salas ir viena no labākajām to aplūkošanas vietām pasaulē. Slaidās, zeltainbrūnās zivis šeit pulcējas vairākus simtus lielos baros. Šīs sugas liela skaita pulcēšanos vienuviet iemesls zinātniekiem joprojām ir mīkla.


Apdraudētie putniņi: žubītes, atdarinātājputns

Galapagu salās mīt arī vairāku sugu putni, kuri spēj izdzīvot tikai ļoti specifiskos biotopos. Piemēram, mangrovju žubītes dzīvo tikai divās neskartās mangrovju birzīs Isabelas salas ziemeļrietumus. Šie putniņi ir vieni no apdraudētākajiem pasaulē, jo savvaļā mīt vien aptuveni simts īpatņu. Savukārt Floreānas atdarinātājputni bija pirmie, kurus pēc saviem ceļojumiem aprakstīja un pētīja Čārlzs Darvins. Patlaban savvaļā dzīvo vien daži desmiti lidonīšu, tādēļ 2007.gadā uzsākts sugas atjaunošanas projekts.
Žubīte


Ilustratīvs papildmateriāls mājaslapā:

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru